تلاش برای ثبت «ربع رشیدی» تبریز در یونسکو

 تلاش برای ثبت «ربع رشیدی» تبریز در یونسکو

  • فصل اول پروژه بین‌المللی «ربع رشیدی» تبریز به‌منظور پیشنهاد ثبت این محوطه باستانی در فهرست میراث جهانی یونسکو انجام شد.


تلاش برای ثبت «ربع رشیدی» تبریز در یونسکو
به گزارش سینماخبر به‌نقل از روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، بهرام آجورلو سرپرست هیئت باستان‌شناسی و دانشیار باستان‌شناسی دانشگاه هنر اسلامی تبریز امروز شنبه ۱۸ آذر با اعلام این خبر گفت: در فصل اول پروژه بین‌المللی ربع رشیدی، علاوه بر گمانه‌زنی باستان‌شناختی، نمونه‌برداری‌های باستان‌سنجی و آزمایشگاه مواد و مصالح مرمتی، مطالعات ژئورفرنس، ژئوفیزیک، لیزر اسکن سه‌بعدی و مطالعات مرمتی برج بزرگ جنوبی به روش برداشت رلووه و آندوسکوپی سازه انجام شده است.

  • وی افزود: محوطه باستانی معروف به «ربع رشیدی» یا رشیدیه در مجاورت محلات عباسی و یوسف‌آباد در شمال شرقی تبریز با وسعت حدود ۱۳ هکتار یک اثر ملی ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران است.

 

این باستان‌شناس اظهار کرد: ابعاد واقعی اراضی آن با حساب بخش‌هایی که بیرون از حصار قرار داشته و در چهار دهه اخیر زیر ساخت‌و‌ساز‌های شهری و یا تصرفات غیر قانونی رفته، حدود ۳۰ هکتار است.

آجرلو افزود: هیئت بین‌المللی ربع رشیدی با مشارکت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، دانشگاه هنر اسلامی تبریز و مؤسسه باستان‌شناسی آلمان در ربع رشیدی پس از یک وقفه ۱۰ ساله و بر اساس چهار تفاهم‌نامه همکاری متقابل اولین فصل کاوش و مطالعات بلند‌مدت بین‌المللی چندجانبه را شروع کرد.

آجرلو، فراهم کردن مقدمات برای پیشنهاد ثبت محوطه باستانی «ربع رشیدی» تبریز در فهرست میراث جهانی یونسکو تا افق ۱۴۰۴ با توجه به ثبت وقف‌نامه ربع رشیدی در فهرست میراث معنوی یونسکو و فراهم‌کردن مقدمات برای آزادسازی اراضی تحت تصرف غیرقانونی و گسترش محدوده تحت حفاظت و تملک اداره کل میراث‌فرهنگی آذربایجان شرقی را از اهداف راهبردی هیئت بین‌المللی «ربع رشیدی» اعلام کرد.

وی تصریح کرد: معرفی اثر ملی «ربع رشیدی» در ابعاد جهانی به‌مناسبت رویداد بین‌المللی «تبریز ۲۰۱۸» و تبدیل کاربری اثر در بلند‌مدت و پس از تکمیل گام به گام عملیات‌های کاوش و مرمت به یک پارک موزه گردشگری در شهر تبریز نیز چشم‌انداز و دیگر اهداف راهبردی هیئت بین‌المللی ربع رشیدی را تشکیل می‌دهد.

فصل اول پروژه بین‌المللی «ربع رشیدی» تبریز با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگر انجام شد.

انتهای پیام/

http://www.cinemakhabar.ir/NewsDetails.aspx?ID=117182

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *