با چراغ قوه نمایش ببینید/ حضور در لابیرنت ذهنی نوجوانان

با چراغ قوه نمایش ببینید/ حضور در لابیرنت ذهنی نوجوانان

کارگردان نمایش «زنگ تفریح ما» اظهار کرد که مخاطب در این نمایش به صورت انفرادی و با نور چراغ قوه ای که در دست دارد در فضایی که تداعی کننده ذهن است حضور پیدا می کند.

فاطمه سلجوقی نویسنده و کارگردان نمایش «زنگ تفریح ما» که در بخش تجربه هفدهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی تهران مبارک حضور پیدا کرده است، درباره موضوع این نمایش به خبرنگار مهر گفت: این اجرا بر اساس پایان نامه عملی مقطع کارشناسی ارشد من در رشته تئاتر عروسکی شکل گرفته است که در دانشگاه تهران اجرا کردم. در این پایان نامه پیگیر این سوژه بودم که مستندات اجتماعی را با بیان استعاره ای که خاص دنیای عروسک ها است، نمایش دهم.

وی ادامه داد: من به نوجوانان علاقه مند در حوزه بازیگری آموزش می دهم و در این روند متوجه خشونتی شدم که در مدارس وجود دارد که البته بخشی از این خشونت ناشی از اغراق خود نوجوانان است و بخشی نیز واقعیت دارد. این موضوع را اساس محتوایی نمایش «زنگ تفریح ما» قرار دادم.

سلجوقی درباره شیوه اجرای نمایش «زنگ تفریح ما» توضیح داد: طراحی نمایش به شکل یک لابیرنت است و مخاطب با چراغ قوه ای که در دست دارد، به صورت انفرادی وارد این لابیرنت شده و هم مسیر خود را انتخاب می کند و هم تصاویر ذهنی نوجوانان را تماشا می کند. ما در طول اجرای خود میزبان ۳۰ تا ۴۰ مخاطب خواهیم بود.

این کارگردان تئاتر عروسکی درباره بخش تجربه هفدهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی تهران مبارک اظهار کرد: این بخش برای اولین بار در جشنواره تئاتر عروسکی گنجانده شده و از ویژگی های جشنواره است. ما که در جامعه دانشگاهی فعال هستیم، مطالعاتی نظری داریم که می خواهیم در اجراهای نمایشی کاربرد داشته باشند و اتفاق خوبی است که جشنواره تئاتر عروسکی تهران مبارک این فرصت را فراهم کرده است.

کارگردان نمایش «زنگ تفریح ما» درباره فراهم شدن شرایط اجرای عمومی آثار حاضر در جشنواره تئاتر عروسکی تهران مبارک تأکید کرد: جشنواره این فرصت را در اختیار گروه های نمایشی گذاشته تا کار خود را اجرا کنند و حالا وظیفه مدیران تصمیم گیرنده است که شرایط اجرای عمومی آثار را فراهم کنند تا مخاطبان بیشتری بتوانند آثار را ببینند و بازخورد آن ها مشخص شود.

نمایش «زنگ تفریح ما» روز پنجشنبه ۱ شهریور در ۲ نوبت ۱۶:۳۰ و ۱۹ در پلاتواجرای مجموعه تئاتر شهر به صحنه می رود.

کد خبر 4381920

mehrnews.com/news/4381920

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.